Ranking Firmy Szkoleniowe w Polsce

Potencjał każdego biznesu to nie tylko wartość giełdowa i kapitał, ale jeszcze pracownicy. Nierzadko to od nich zależy sukces przedsiębiorstwa, bez względu na pole działania. Dlatego nie będzie żadnym zaskoczeniem, że rodzime biznesy niezwykle często inwestują w rozwój swoich pracowników. Od jakiegoś czasu można zaobserwować w szkoleniowym biznesie prawdziwy boom. Nie ograniczył tego nawet miniony problem światowej gospodarki.

Od czasów sławnych reform Balcerowicza niezwykłym wzięciem cieszą się szkolenia – czytamy z treści badania Szkolenia Dla Firm. Oczywiste jest, że kadra menedżerska o dużej wiedzy to podstawa interesu. Firmy często organizują szkolenia z kierowania projektami, z rozwoju osobowości, motywacji albo z budowania zaangażowania.

Kursy takie określane są jako otwarte oraz zamknięte. Te ostatnie przygotowywane są na polecenie określonych korporacji. Szkolą się w nich wyłącznie kierownicy tych spółek. Kursy otwarte, jak wynika to z nazwy, zarezerwowane są dla każdego, kto jest zainteresowany daną problematyką. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że osoby korzystające z szkoleń otwartych muszą zazwyczaj uiścić opłatę za nie z własnej kieszeni. Wiadomo jednak, że inwestycja w swoje kwalifikacje to właściwe dbanie o przyszłość.

Nauczaniem na warsztatach biznesowych parają się najczęściej doświadczeni trenerzy. Gros z nich posiada duże doświadczenie w jakiejś tematyce, np. w skutecznym delegowaniu zadań, w psychologii biznesu, sposobach skutecznej integracji zespołu itd. Specjaliści prowadzący szkolenia powinni mieć nie jedynie rozległą i wyczerpującą erudycję, ale również stosowne wrodzone umiejętności. Istotne jest, aby informacje w należyty sposób eksplikować uczącym się. Oczekiwana jest również wiedza z komunikacji werbalnej i niewerbalnej, umiejętność prowadzenia pokazów a także nawiązywania relacji międzyludzkich.

Metodyka warsztatów biznesowych jest zazwyczaj porównywalna. Wykorzystuje się prezentacje multimedialne, omawianie przykładów z rzeczywistości, ćwiczenia w grupach i egzaminy przed wydaniem certyfikatu. Bywa, że zaplanowane są również uzupełniające porady po odbyciu kursu. Im bardziej skomplikowana problematyka, tym bardziej rozciągnięte w czasie spotkania, zaprojektowane nawet na cztery dni.

Segment szkoleń powiększa się dynamicznie i wydaje się, że ta dobra passa nie zostanie zahamowana w niedalekiej przyszłości. Coraz częściej organizowane są również imprezy integracyjne organizowane razem z szkoleniami. Ich dużą zaletą jest nie tylko możliwość przekazania wiedzy, ale także scalenie grupy zatrudnionych.

01.10.2014. 15:22

<< Pierwszy < Poprzednia [21 / 21] Następna > Ostatni >>